Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018

Imants Lancmanis, mākslinieks

Vajag atrast

Ja varētu summēt to, ko esmu darījis savā mūžā, tad tā ir lietu reanimēšana, kas man liekas vērtīgas un skaistas. Gan pils, gan grāmatu rakstīšana, gan baznīcu un muižu izpēte, gan kolekciju vākšana ir mēģinājums apturēt, pat pagriezt atpakaļ nežēlīgo vēstures ratu. Pretošanās tam, kas pilij šķietami bija lemts, – sabrukšanai un iznīkšanai.

Kad strādāju pie gleznu cikla Piektais bauslis, sapratu – kari nav tikai cilvēka ļauno dziņu izpausme, kari ir ieprogrammēti civilizācijas attīstības shēmā. Karš iznīcina un rada pamatu jaunajam, līdz šim tā ir bijis – jebkurš karš ir izraisījis uzplaukumu. Vēsturē var atrast bezjēdzīgus karus, tikai valdnieku godkārības un maniakālu iedomu rezultātus, bet vienmēr karš ir devis arī kaut ko labu. Pat pilnīgi vājprātīgie krusta kari, ko var dēvēt par cilvēces vieniem no lielākajiem prāta aptumsuma piemēriem, bet vienalga  –  tie sakustināja pasauli, attīstīja viduslaiku civilizāciju, deva dažādus garīgus un mākslinieciskus satricinājums. Teiksim, 1. pasaules karš likvidēja modernās monarhijas un lielu sociālu netaisnību, bet sagatavoja ceļu demokrātijai. 2. pasaules karam pretī izaicinājums bija ne tikai fašisms, tas izveidoja dziļu augsni kapitālisma atdzimšanai.

Mūsdienās situācija ir sarežģītāka, 2. pasaules karš bija iespējams, jo masu iznīcināšanas līdzekļi vēl bija kaut kādās robežās, taču līdz ar atombumbas izgudrošanu cikls ir beidzies, turklāt uz visiem laikiem, bet tas rada jaunas problēmas. Ir taču skaidrs, ka visi dārgie ieroči ir tikai kā rotaļlieta, ar ko pabiedēt otru, bet būtībā  –  tā ir dārga spēle. Pirmo reizi cilvēces vēsturē nupat nav iespējams nolīdzināt un sākt no jauna. Un iespējams, ka miera mājokļu turpmāk vairs nebūs nekur un nekad.

Gribu pateikt uzreiz – Eiropa nav nopostāma, pasaule nav nopostāma, tā ir tikai novājināma, tā ir iedragājama, un tas ir pats galvenais. Pašreizējās klizmas ir nieks, ja salīdzina ar to, kāda Eiropa ir izskatījusies pēc Simtgadu kara vai Eiropa pēc mēra 14. gadsimtā, vai Latvija 1710. gadā, kad Vidzeme bija tukša no cilvēkiem. Tas tikai pierāda, ka atražošanas spēja ir milzīga, un cilvēks, sabiedrība, atsevišķas kopienas var reģenerēties neticamā sparā. Atcerēsimies vienu  –  tas, par ko mēs šobrīd vaimanājam, ir ļoti relatīvs. Ja to, kas šodien notiek Eiropā, salīdzina ar jau pieminēto, nāk smiekli... Ir jāpatur vērā lielās proporcijas, nelaimju un laimju proporcijas. Mēs dzīvojam absolūtā laimē ar dažām nepatikšanām. Varbūt cilvēkiem vajadzētu turēt blakus zināmus atskaites punktus  –  šausmu brīžus Eiropā, kad, liekas, dzīvība ir izzudusi. Bet ne visi nomira! Trakākais  – pat mēris ir nāves loterija. Pārrunājot jebko, mēs varam aizrunāties ļoti tālu, bet viss ir nieks, tiklīdz mēs noliekam blakus patiešām lielus traģiskus notikumus.

Cilvēkiem nevajag baidīties novecot, nevajag ieciklēties uz šābrīža nepatikšanām. Dzīvei vienmēr ir bijis nepatikšanu fons, bet tā vidū vajag atrast atsperšanās punktu savam darbam un priekam par dzīvi.

 

ieteikt draugam

Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in Delicious Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in Digg Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in FaceBook Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in Google Bookmarks Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in Stumbleupon Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in Technorati Submit Imants Lancmanis, mākslinieks Publikācija 2018 in Twitter