Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018

Kultūras ministres Daces Melbārdes uzruna

Cicerona balvas svinīgajā ceremonijā

2018. gada 6. decembrī, Latvijas Zinātņu akadēmijā

Godātie Cicerona balvas laureāti, cienījamie ceremonijas dalībnieki!

Šī balva, kurai aprit jau divi gadu desmiti, ir dibināta sabiedrības cieņas izrādīšanai cilvēkiem, kuri, īstenodami augsti humānus mērķus, snieguši nozīmīgu ieguldījumu cilvēka un Latvijas valsts cieņas celšanā un kuru devums guvis arī plašu atbalsi sabiedrībā.  Tie ir ļaudis, kuriem nozīmīgs bijis  Cicerona deklarētais princips, ka „tautas labums ir augstākais likums” un kuru darbību prioritāri vadījušas sabiedrības, nevis savas personiskās intereses. Diemžēl jāatzīst, ka tāpat kā Cicerona, tā arī mūsu laikos ne visi, kas reāli lemj valsts likteņus, seko sabiedrības labuma principam arī darbos,  ne tikai vārdos.

Pretendentus Cicerona balvai demokrātiski var izvirzīt ikviens sabiedrības loceklis, tādēļ tas lielā mērā ir arī sabiedrības viedokļa spogulis. Un, pārlūkojot Cicerona balvas līdzšinējo ieguvēju rindas (ja neņemam vērā balvas starptautiskos laureātus), redzam personību kopu, kura veido atjaunotās neatkarīgās Latvijas valsts garīgo eliti.

Latvijas 20. gadsimta vēstures ugunsgrēkos un kailcirtēs pirmā latviešu  nacionālā, vēl pavisam jaunā, bet jau krietni sazēlusī sabiedrības elite  tika brutāli  nopostīta un iznīcināta.  Tāpat kā iznīcināta tika vide, kas ļāva tai brīvi veidoties  un veidot savu valsti – jaundibināto Latvijas Republiku. Tomēr gribu uzsvērt, ka, tieši pateicoties kultūrai kā dziļākajam tautu un sabiedrību vienojošam spēkam arī nedemokrātiskos apstākļos spēja saglabāties tautas dzīvības un garīgā spēka saknes. Un pēc gadsimta katastrofām, kad liela daļa mūsdienu garīgas elites bija jāsāk veidot atkal no pirmās paaudzes, šī nozīmīgā sabiedrības garīgo dzīvi veidojošā daļa ir atkal ataugusi un turpina pārrauto tradīciju, no jauna smeļoties ne tikai savas kultūras, bet arī Eiropas un pasaules civilizācijas vērtību avotos.

Man ir gods un gandarījums, ka Latvijas simtgades gadā Cicerona  balvu saņem divas patiesi izcilas Latvijas kultūras personības.

Ja nebūtu Imanta Lancmaņa sapņa un mūža darba, mums šodien, iespējams,  būtu nevis atjaunotā un spožā Eiropas pērle Rundāles pils, bet gan Rundāles pilsdrupas. Savukārt bez Māras Zālītes Spīdolas degsmes un izšķirošajos saliedēšanās brīžos tautai dotajiem spēka vārdiem mums būtu daudz grūtāk izslieties un  sasparoties savas valsts un savas tautas pašcieņas atgūšanai.  Māra Zālīte allaž ir atgādinājusi, cik svarīgi valstij un tautai paralēli dzīvei ikdienišķajā realitātē spēt uzturēt dzīvu, „apzināt un kopt savu simbolisko realitāti, kas realizējas kā kopīga vēsturiskā pieredze, dzīvesveids, pasaules uzskats jeb vērtību sistēma, tradīcijas ”.  Jo tieši valsts kā simboliska realitāte ir tā, kas spēj vienot cilvēkus pārdzīvojumā.

Un vēl – bez lieliem redzamiem darbiem svarīgi ir arī mazie ikdienas darbi –  kultūras ikdienas sakņu sistēmas uzturēšana. Ikvienam cilvēkam nepieciešamo ikdienas kultūras informācijas devu bez skandālu un politisko pasūtījumu piedevām ik dienu sagādā Latvijas Radio1 „Kultūras rondo” radošā komanda – sabiedrības iemīļots vērtības apliecinošs, nevis ārdošs, uzticams ziņu un kultūras norišu analīzes avots.

Mūsdienu globālajā pasaulē Latvijai ir svarīgi pārstāvēt gan nacionālas, gan eiropeiskas un vispārcilvēciskas vērtības. Arī tās, kas savu nozīmi saglabājušas no Cicerona laikiem, jo jautājums –  kā kļūt labākam – neapšaubāmi ir aktuāls joprojām.

Lai nu kā, Cicerona balvas laureāti mūsu laikā var justies drošā attālumā no Cicerona laikmeta, jo viņiem nedraud Cicerona liktenis, kam sava mūža noslēgumā nācās pieredzēt nocērtam galvu un labo roku, ar kuru viņš rakstīja, kā tagad zinām, gadsimtus pārdzīvojušās, bet sava laika valdošajai varai netīkamās domas.

Sveicu jūs ar nozīmīgo un godam pelnīto balvu!

Patiesā cieņā

kultūras ministre Dace Melbārde

ieteikt draugam

Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in Delicious Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in Digg Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in FaceBook Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in Google Bookmarks Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in Stumbleupon Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in Technorati Submit Dace Melbārde, Kultūras ministre Uzruna 2018 in Twitter