Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013

Miervaldis Mozers

Runa, atklājot ceremoniju 2013

Velns iesēja nezāles, bet Dievs cilvēkam teica – lai paaugas, nesteidzies ravēt, tu vari netšķirt.

Kultūra un zinātne – zāles vai nezāles? Jau piecpadsmito gadu mēs, Cicerona un Mērfija balvas organizētāji, nesteidzamies ravēt, bet aktuālajā kontekstā pateikt savu viedokli gan.

Ar ravēšanu šai starplaikā ir nodarbojušās krīzes. Es saskaitīju – vismaz četras. Pareizāk būtu teikt: ravēja cilvēki, krīzes dēļ neieklausīdamies Dieva padomā, un pirmās allaž čakli knibināja ārā kultūras un zinātnes saknītes.

Tas ir apbrīnojami, ka te vēl joprojām kaut kas uzdīgst! Lai gan globālās ekonomikas pētnieki jau paredz nākamo finanšu krīzi pēc 2-3 gadiem. Nu… Būs iespēja atkal ravēt.

Tā vietā, lai sasparotos ražot. Lai beidzot nebūtu tik daudz lieki jāravē.

Pat sijās bultskrūvju risinājumiem pietrūkst prāta. Jo izglītības dobēs kāda saprāta asns vienubrīd droši vien ir izskatījies pēc nezāles. Tādēļ to no pašsaglabāšanās vagas ārā! Lai varētu zelt peļņa un pelnītāji. Viņu cenu spirāles smagās vārpas.

Lai te nepinas kultūras, zinātnes un pētniecības stīgas – šie apgrūtinājumi valsts pavieglajai arhitektūrai un izdobtajam serdenim. Dekorācijai varbūt lai drusku paliek. Ja nu vienīgi tik, cik jāpiesedz plaisas un rūsas pleķi. Patērniecības ēkas fasādē un griestos.

Kā asprātīgi norādījis mūsu žūrijas priekšsēdētājs Stradiņa kungs: Cicerons bija pirmais vēsturiski redzamais sabiedrisko attiecību speciālists. Bet komunikācijas, un politikas, un reklāmas, un žurnālistikas “zālītes/nezālītes”, gadu simtos ne pārāk ravētas, labi izžāvētas un pareizi uztītas, dod savu aromātu dzīvei un vērtībām. Arī šodien.

Cicerons teica – pārliecinātājam ir jābūt labam cilvēkam. Labam. Ar labu nodomu. Kā to atšķirt? Kā neizravēt?

Jā, kā neizravēt labi domātu ieceri, ja tā vienkārši tiek slikti komunicēta? Mūsdienu patērētāju, politiķus ieskaitot, stereotips ir: sabiedriskās attiecības ir akūti nepieciešamas tikai tad, kad vajag slaidi un glīti izmeloties.

Šai zālē un auditorijā man nav jāpierāda, ar franču vārdu sakot au contraire – ir pilnīgi pretēji. Nav taisnība. Tikko rodas laba ideja, to tūlīt nepieciešams prasmīgi komunicēt. Sešās lielās Latvijas augstskolās dienas, vakara un neklātienes formās tagad māca komunikācijas zinātni simtiem studentu. Jautājums – kādā kvalitātē, jo ar katru gadu pieaug Mērfija antibalvai nominēto skaits šai jomā.

Piemēram, izvirzīts tika KNAB, kas jau janvārī izcēlās ar plašu korupcijas atmaskošanas kampaņu, starp citu, Lietuvā par lētu naudu saražotu, demonstrējot primitīvu videoklipu par pacientu, kas ar naudas koferi ieradies pie ķirurga. Vai pēc Cicerona definīcijas šī visnotaļ nepieciešamā iestāde ir laba, ja jaunākais pieteikums uz Mērfija titulu par tās komunikāciju iesniegts mūsu žūrijai vēl aizvakar? Kas notiek ar KNAB tēlu sabiedrībā? Līdzīgas pārdomas rodas par labi iecerēto Sabiedriskās izmeklēšanas komisiju Zolitūdes nelaimes sakarībā.

Ko lai es saku par kādas nopietnas organizācijas, kas saistīta ar gatavošanos Latvijas prezidentūrai ES, sarunu ar tās oficiālo preses sekretāru, sabiedrisko attiecību speciālistu ar universitātes diplomu, kurš lūdz man padomu, kā izvairīties no viņaprāt neveiklā eirokrātu izdomājuma “rape of Europe” jeb “Eiropas nolaupīšana”. Kāpēc es smejoties? Tādi termini diskreditējot subsidiaritātes un pārrobežu sadarbības principus… Kas? Kāds tur vēl sengrieķu dievs Zevs, kurš pārvērties par vērsi? Un vēl mīts par ķēniņmeitu viņa mugurā, kura devusi kontinentam nosaukumu? Ak, metafora, ak, esot pat skulptūra pie ieejas Eiropas Parlamentā? Jā, viņš esot bijis Briselē, bet neesot pamanījis. Ak, vēl gleznas un freskas un skaņdarbi par šo tēmu…

Kas šī jaunā cilvēka zināšanās ir izravēts? Kas nav iedēstīts?

Bet. Rīga tūlīt būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. Rīdzinieki būs Latvijas kultūras izpratnes komunikatori un iemiesotāji. Būs.

Vēl Latvija prezidēs Eiropā jau pēc gada kādā jaunā skaistā ēkā ar skatu uz Vecrīgas panorāmu. Mēs kā Zevs prezidēsim. Bet ķēniņmeita Eiropa no jaunās bibliotēkas ēkas virsotnes redzēs savu atspulgu Daugavas viļņos.

 

ieteikt draugam

Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in Delicious Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in Digg Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in FaceBook Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in Google Bookmarks Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in Stumbleupon Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in Technorati Submit Miervaldis Mozers Runa, atklājot ceremoniju 2013 in Twitter