Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Sandra Kropa Runa 2015

Kad pirms 5  gadiem es saņēmu žurnālistikas cerības balvu -  mani draugi un ģimene teica – nu tad nākamais, lai ir Cicerons! Tā nu ir sanācis, ka šī doma ir piepildījusies un šodien es esmu tuvāk Ciceronam kā jebkad agrāk.

Paldies par šo novērtējumu! Man ir ļoti liels prieks saņemt šo balvu par darbošanos zinātnes popularizēšanā, jo pirms 10 gadiem, kad es pieņēmu izaicinājumu veidot raidījumu par zinātni, man bija nedaudz bail, vai vispār varu aptvert šo lielo, sarežģīto jomu.

Pateicoties savam tētim, kurš man ieteica zinātni tvert mierīgāk un vienkāršāk, es iemīlēju šo nozari – es ieraudzīju, ka zinātnei ir mirdzošas acis, kas deg nepacietība atrast ko jaunu, vēl nezināmu arī par lietām, kas ir līdzās ik uz soļa.

Meklējot zināmo nezināmajā, man ir bijusi tā laime satikt daudzus, kas arī savā darbā ir atraduši tās mirdzošās acis un kuriem zinātkāre un degsme ir kļuvusi par ikdienas dzinējspēku.

Viens no maniem iedvesmotājiem ir astronoms Karls Sagāns. Viņa vārdi par to, ka „kaut kur kaut kas neticams gaida savu atklājēju”, ir kļuvuši par mana darba vadmotīvu. Man ir patiess prieks, ka mani mēģinājumi atrast šo noslēpumaino „kaut ko”, liekas saistoši arī citiem. Karlam Sagānam pieder arī doma, ka mēs visi esam saistīti savā starpā, jo esam zvaigžņu putekļi.  Un tie nav tikai vārdi – raugoties uz sevi ķīmisko elementu līmenī, mēs varam droši teikt, ka dzelzs mūsu asinīs un kalcijs mūsu zobos ir nākuši no kādas senas zvaigznes, jo šie elementi Visumā radās pirms daudziem miljardiem gadu, kad šī zvaigzne eksplodēja. Un tas nozīmē, ka mēs esam saistīti ne tikai cits ar citu, bet ka mūs vieno kas liels un līdz galam neizdibināms... Bet mēs neesam tikai ķīmisko elementu krātuve vai staigājošs molekulu maiss – tas, kas mūs no tā atšķir, manuprāt, ir radošums un degsme meklēt. Šīs nerimstošās slāpes izzināt, palūkoties uz lietām no citas puses, ir arī tas, ko ar savu darbu cenšos atmodināt ikvienā cilvēkā.

Es nevaru nepieminēt vēl vienu savu iedvesmotāju – bērnībā, kad skatījos viņa filmas, es pat nevarēju iedomāties, ka viņa pieeja  pasaules izzināšanai, kļūs par mana darba vadmotīvu. Slavenais okeānu pētnieks Žaks Īvs Kusto reiz meklēja atbildi uz jautājumu, kas gan ir zinātnieks? Viņš secināja, ka tas ir ziņkārīgs cilvēks, kurš skatās caur dabas atslēgas caurumu un mēģina saprast, kas notiek. Es teiktu, ka zinātnes žurnālistam ir tā laime sēdēt šim cilvēkam blakus un nemitīgi jautāt, kas ir tas, ko viņš redz? Man ir patiess prieks, ka kopš brīža pirms 10 gadiem, kad manā virtuvē piedzima ideja par raidījumu Zināmais nezināmajā,  ap raidījumu ir pulcējušies tik daudzi, kuru acīs arī ir iemirdzējies kaut kas no nezināmā valdzinājuma...

Paldies žūrijai par novērtējumu, Latvijas Radio par iespēju un visiem klausītājiem par iedvesmu!

ieteikt draugam

Submit Sandra Kropa Runa 2015 in Delicious Submit Sandra Kropa Runa 2015 in Digg Submit Sandra Kropa Runa 2015 in FaceBook Submit Sandra Kropa Runa 2015 in Google Bookmarks Submit Sandra Kropa Runa 2015 in Stumbleupon Submit Sandra Kropa Runa 2015 in Technorati Submit Sandra Kropa Runa 2015 in Twitter