Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017

Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators

Cicerona balva ir ne tikai publisko skaidrojumu, bet arī publisko lēmumu un publiskās rīcības vērtēšanas instruments. Tas attiecas gan uz saimniecisko, gan zinātnisko, gan plašsaziņas jomu.

Lielāko vilšanos žūrijai sagādā mūsdienu politika, intelekta komponentes trūkums tajā. Un, nevarot reģistrēt politiskajā izpausmē tālejošu, dziļu domu, tai būtībā nav ko vērtēt. Un visnotaļ gudrā vīra Mērfija tituls netiek piešķirts par dumjību, bet gan nepārdomātu rīcību. Arī sabiedriskajās attiecībās un reklāmā atbildība par vēstījuma saņēmēju ir gājusi mazumā, augšpusē ļaujot uzpeldēt līdz plāniem stereotipiem nodeldētiem argumentiem. It kā būtu uznācis tāds pārejošs laiks, kad ne Latvijā, nedz arī ārzemēs tautas uzrunās ir gandrīz neiespējami saklausīt Cicerona cienīgu attieksmes vērienu. Ich bin ein Berliner – ar betona žogu sadalītajā Vācijas galvaspilsētā teica Džons Kenedijs. Esmu berlīnietis. Īsi, pieklājīgi un neticami iedarbīgi konkrētajā vēsturiskajā situācijā.

Latvijā sabiedrības prātus šobrīd ir satraukusi arī īsa – trīs burtu kombinācija. OIK. Asprātīgi par šo elektrības obligātā iepirkuma komponenti (OIK) izteicās kāda rakstniece, rosinādama OIK naudu vākt godīguma veicināšanai. Un iegūto sadalīt subsīdijās godīgajiem Latvijas cilvēkiem. Jo viņu skaits mūsu valstī strauji mazinoties. Beigt maksāt negodīgajiem, kuri netaisnīgi tiek pie šīs naudas. Tādējādi literāte tēlaini ir izskaidrojusi arī šī gada Mērfija titula piešķiršanu. Vadoties ar cēlu ES direktīvu ekoloģijas vārdā, ir ieviesta aizdomas raisoša naudas iekasēšana no katra strāvas patērētāja – gan indivīda, gan organizācijas, ražošanas uzņēmuma. Rēķina dārdzības ziņā valstij nonākot top trijniekā Eiropā un tālu pārspējot pat ASV, jo ekstra savāktā maksa ar uzviju tiek atdota „atjaunojamās enerģijas” ražotāju atbalstam, tostarp pilnīgā pašplūsmā atstājot viņu t.s. zaļās elektrības (ne)tapšanas kontroli Latvijā. Mērfijiski, piecus gadus tautai neko godīgi neskaidrojot par šo jauno nodevu, ekonomikas lēmumu pieņēmēji nu ir saņēmuši sviestmaizi ģīmī. Zem palielināto rēķinu smaguma ļimst Valmieras Stikla šķiedras ražotne un saļima Liepājas Metalurgs. Šis elektrības cenas veidošanas mehānisms tika visai vecmodīgā manierē konstruēts pirms vairākiem gadiem un vēl vecmodīgāk – noklusēts tautai. Ja jau toreiz tiktu uzsākts dialogs ar sabiedrību, tā palīdzētu rast inovatīvāku, mazāk postošu konstrukciju. Un tādēļ Mērfija tituls tiek adresēts enerģētikas politikas veidotājiem , kuri šodien nu cenšas kaut ko skaidrot, labot sasisto sili, kad ir jau par vēlu meklēt kļūdas un vainīgos.

Varas un patērētāju attiecības pie mums veidojas sarežģīti. Žurnālistikas attiecības ar publiku ir vienkāršākas. Lasītājiem un skatītājiem patīk, ja varu kritizē. Dod padomus, kā vieglāk pārdzīvot ikdienas raizes. Šoreiz Cicerona Goda nosaukums dodas uz Hamburgu pie Baltische Briefe izdevējiem. Viņu balss nebūt ne vienmēr ir skanējusi unisonā ar VFR politiķiem. Kompetences un Baltijas atbalsta dēļ izdevums ir ieguvis  labu slavu 4o valstīs, allaž publicējis patiesus dzīves stāstus. Bet ir žurnālistikas nozares, kuras palīdz no ikdienas atslēgties, ievedot uz brīdi citā pasaulē, iepazīstinot ar cilvēkiem, kuri ir ieguvuši simbolisku nozīmi. Latvijas labākie mūziķi veido valsts tēlu uz slavenām skatuvēm tālu aiz mūsu zemes robežām. Kad viņi pārvēršas par mūzikas spēka radītājiem, neviens nevar palikt vienaldzīgs. Ikkatrs cenšas iet līdzi  brīnišķīgajā ceļojumā uz mūžīgo un neaizsniedzamo. Un labi, ja blakus ir talantīgs cilvēks, kas šo skaisto virzību palīdz kaut nedaudz saprast, pietuvināt radošajiem avotiem. Cicerona balvu mūzikas žurnālistikā saņem Maija Amoliņa no LTV. Personība, kurai interviju nevar atteikt neviena Latvijas mūzikas zvaigzne. Un ieguvēji no tā esam visi mēs, kuriem ir lemts redzēt viņas veidotos diriģentu, vokālistu, koru portretus, justies gluži klāt esošiem šiem mākslas brīnumdariem. It kā pats Cicerons runātu viņu balsīs ar mums.

ieteikt draugam

Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in Delicious Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in Digg Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in FaceBook Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in Google Bookmarks Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in Stumbleupon Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in Technorati Submit Miervaldis Mozers, balvas žūrijas atbildīgais koordinators Runa 2017 in Twitter