Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017

Gatis Krūmiņš,

vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors

Mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā. Un šis viennozīmīgi ir lielo iespēju laiks. Mēs esam maza nācija, kas pēdējos gadsimtos ir dzīvojusi visai turbulentā vidē, taču šie dažādu laikmetu uzliktie pārbaudījumi mums ir devuši lieliskas adaptēšanās spējas. Mēs spējam pieņemt jaunas lietas un izaicinājumus, un tā 21. gadsimtā ir daudz nozīmīgāka starptautiskās konkurences priekšrocība par citām, piemēram, zemē vai jūrā atrodamiem derīgajiem izrakteņiem vai ļoti labvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem, milzīgu teritoriju vai lielu cilvēku skaitu.

Kā Damokla zobenu virs Latvijas daudzi šobrīd saskata demogrāfisko situāciju – mūsu paliek arvien mazāk, un kļūstam arī vecāki. Jā, tā ir taisnība, šobrīd iedzīvotāju skaits samazinās, taču ja dienu no dienas kļūsim gudrāki, tad mazs iedzīvotāju skaits var kļūt arī par mūsu konkurences priekšrocību. Īpaši situācijā, kad lielā daļā pasaules viena no galvenajām problēmām ir pārapdzīvotība.

Uz vienu mūsu valstī esošu iedzīvotāju pasaulē citur šobrīd dzīvo jau gandrīz četri tūkstoši. Visai līdzīgi ir ar pasaulē radītajām zināšanām. Tātad, lielākā jauno zināšanu daļa tiek radīta kur citur. Ko iesākt? Visvienkāršākais protams būtu iet to ceļu, ko dara lielākā daļa pasaules – pērkot gatavus zināšanu radītus intelektuālus un fiziskus produktus un tos patērējot.

Mana pētnieciskā specializācija ir ekonomikas vēsture, un varu apliecināt, ka visāda veida “ekonomiskos izrāvienus” īstenot ir spējušas tās sabiedrības, kas ir kļuvušas atvērtas jaunu zināšanu uzņemšanai. Esmu saņēmis pārmetumus par to, ka Vidzemes Augstskola tuvākajos gados maģistra un doktora studiju līmenī plāno pāriet uz studijām angļu valodā. Šo ceļu jau esam uzsākuši. Kāpēc to darām? Lai kļūtu atvērti pasaules zināšanām „no pirmajām rokām”. No pasaules universitāšu top 20 institūcijām 19 atrodas angliski runājošās valstīs. Ar jaunajām studiju programmam angļu valodā mēs nodrošinām platformu starptautisku zināšanu uzņemšanai. Protams, ka mums ir jāapliecina, ar ko mēs esam viņiem interesanti, un to vislabāk ir izdarīt ar kopīgiem pētniecības projektiem, vienojoties par starptautiski aktuālu tematiku.

Man ir bijusi laime satikt cilvēkus, ar kuriem kopā strādāt un no kuriem iedvesmoties. Lielās lietas spēsim paveikt tikai tad, ja atradīsim tos, ar kuriem kopā īstenot savus sapņus.

ieteikt draugam

Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in Delicious Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in Digg Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in FaceBook Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in Google Bookmarks Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in Stumbleupon Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in Technorati Submit Gatis Krūmiņš, vēsturnieks, Vidzemes augstskolas rektors Runa 2017 in Twitter