Joomla ServiceBest Web HostingWeb Hosting

Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012

Cicerona balvas laureāte 2012 Ina Strazdiņa

Latvijas Radio

korespondente Briselē

2012-11-21

„Izglītība. Nauda. Bagātība?”

Ogres zīmuļi Baluči skolas ābeļdārzā

Atmiņās spilgti ierakstījusies kāda epizode no piedzīvotā 2010. gada augustā Afganistānā. Vēlā pēcpusdienā kopā ar trīs Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem armijas bāzes nojumē puslokā stāvam iepretim pamatīgam rūpīgi iesaiņotu paku kalnam. Ja nebūtu vasaras spelgoņa un smilšu putekļu aizdūmotas saules, varētu šķist, ka sākušies Ziemassvētki. Pārvarot vairāku tūkstošu kilometru attālumu, mazās un lielās kastes atceļojušas no Latvijas pilsētas Ogres, kā pārsteigums afgāņu bērniem. Mans kolēģis, žurnālists Sandijs Semjonovs, reiz dodoties uz Afganistānas centra provinci Bamjanu, ceļa malā pamanīja lauku, kura vidū zem klajas debess mācījās afgāņu meitenes.

Viņu vienīgais darba rīks bija irbulis, ar ko vilkt uz koka tāfeles vai zemē. Redzētā iespaidots, Sandijs nolēma palīdzēt meiteņu skolai, projektā iesaistot atsaucīgo Ogri. Ceļš līdz Bamjanai otro reizi izrādījās pārāk bīstams, un saziedotās Ogres bērnu mantas atceļoja līdz Afganistānas Ziemeļiem, kur tobrīd Farjabas provinces Meimanas bāzē dienēja lielākais Latvijas karavīru kontingents. Arī te bija vairākas skolas, kam noderētu no Latvijas vestās burtnīcas, zīmuļi un citi skolai nepieciešamie piederumi. Dāvanas saņēma Baluči Šah Nader (Baluchi Shah Nader) meiteņu pamatskola Meimanas Dienvidaustrumu rajonā, uz kuru bērni katru dienu mēroja aptuveni 1,5 kilometru garu ceļu. Veduma pasniegšanas ceremonija izvērtās neticami skaista. Skolas pagalmā, ābeļdārzā, piesegušas matus ar gaišiem lakatiņiem, meitenes uzstājās ar priekšnesumiem - dziedāja un pat nolasīja uzrunu angļu valodā. Aizkustināti bija gan viesi no Latvijas, gan mūsu karavīri, gan vietējie afgāņi. Vēlāk uz Aizsardzības ministriju ceļoja afgāņu bērnu zīmējumi, pateicībā par dāvinājumu.

 

To, cik būtiski šāds Latvijas sūtījums uzlaboja Baluči Šah Nader skolas ikdienu, bērnu zināšanas un vai kara apstākļos augušajām meitenēm pusotru kilometru garais ik rīta ceļš uz skolu kļuva īsāks, zinot, ka galā gaida jaunas un interesantas lietas, ir grūti novērtēt. To varētu uzzināt, provincē atgriežoties vēlreiz. Tomēr šo žurnālista vērojumu atceros ik reizi, domājot par to, cik satriecoši attālumi joprojām šajā laikmetā šķir cilvēkus iespējās iegūt izglītību, turklāt nebūt ne tik neaizsniedzamos ģeogrāfiskos punktos, un kādi tilti tos varētu īsināt, kā arī - kādēļ tas būtu svarīgi.

Meiteņu skolas Afganistānā ir īpašs stāsts, viena no valsts garo kara gadu dziļākajām rētām, bet tajā pašā laikā arī viens no nozīmīgākajiem priekšnosacījumiem tam, lai sabiedrība pēc konflikta atkal nostātos uz kājām. Ietekmīgu pasaules organizāciju pētījumi liecina, ka izglītība, kas ieguldīta meitenē jebkurā konflikta zonā, nes divkāršu atdevi sabiedrības attīstībai. Vēlāk būdama māte un ģimenes pavarda turētāja, viņa būs tā, kura skaitīs, rēķinās, taupīs un domās par to, cik un kā drīkst tērēt, arī bērnu izglītībai.

 

 

Dziļas plaisas šobrīd var skatīt visā Centrālāzijas Dienvidu punkta izglītības situācijā kopumā, un tam ir ļoti ciešas saiknes ar drošību. Zemē ar milzu nabadzību un vairāk nekā deviņdesmit procentiem lasīt un rakstīt nepratēju izskaust terorismu, noziedzību un iedibināt mieru, ko jau vairāk nekā desmit gadu pārējās pasaules drošības vārdā mēģina sabiedroto spēki, NATO un arī Eiropas Savienība (ES), ir ārkārtīgi grūti un visticamāk pat neiespējami.

Ar starptautisko atbalstu Afganistānā ir uzbūvēts vairāk nekā 9000 skolu, un bērnu skaits, saskaņā ar UNESCO datiem, vairāku gadu laikā klasēs no nepilna miljona ir pieaudzis līdz 7,2 miljoniem, taču tā joprojām ir tikai puse no visiem bērniem valstī, kuri varētu mācīties.

Afganistāna saņem finansiālu un praktisku atbalstu no daudziem pasaules donoriem, no Eiropas Savienības, Pasaules Bankas, individuālu valstu valdībām, starptautiski pazīstamām humānās nozares organizācijām, taču katram mēģinājumam palīdzēt te ir milzu slodze un viena no trauslākajām jomām ir tieši izglītība.

Zudusī paaudze ir jēdziens, ko labi pazīst valstīs, kas piedzīvojušas konfliktus un kur pēc smagiem kara gadiem izaug jaunieši, kam nav bijusi iespēja dzīvot normālu bērna un skolēna dzīvi. Afganistānā tā ir jau gadu desmitiem.

Afganistāna šobrīd ir viens no tiem punktiem pasaulē, kur koncentrējas liela starptautiskās sabiedrības un arī Latvijas uzmanība. Tā ir neiedomājami grūta gan militāra, gan arī dzīves skola ar milzīgu atbildības slodzi ikvienam, kas tajā ir iesaistījies, tātad arī Latvijai. Vienlaikus tā ir arī iespēja īpaši Nobela miera prēmiju saņēmušajai Eiropas Savienībai pierādīt izpratni par konflikta risinājumiem.

Atbalsts izglītībai, nauda bērnu skolām ir viens no tiem, kuram es redzu vislielāko nozīmi, un šajā ceļā itin labi var ierakstīties arī Latvija.

2015.gadā būs Latvijas prezidentūra Eiropas Savienībā. Kā allaž, sagaidot valstīm tik vēsturisko brīdi, domas vērpjas ap to, kas varētu būt sešus mēnešus ilgās prezidentūras vadmotīvs. Gluži nesen, kādās neformālās sarunās ir pavīdējusi doma, ka Latvija ar visskopāko budžetu attīstībai, jeb trešo valstu atbalstam, varētu lauzt šo praksi un kļūt par līderi attīstības un vienlaikus izglītības veicināšanas idejai. Tā, manuprāt, būtu ģeogrāfiskajās robežās mazas, bet garā lielas valsts rīcība.

Līdz tam Baluči Šah Nader skolas pagalmā jau būs novākta desmitā ābolu raža un Ogres bērnu gādātās burtnīcas un zīmuļi visticamāk jau būs izlietoti, bet tieši tas dod iespēju atgriezties vēl.

Izglītība, nauda, bagātība ir kods durvīm, aiz kura slēpjas iespēja mainīt pasauli. Afganistānas gadījumā, iespējams, jāsāk ar otro, - naudu. Gados nīcinātās izglītības atdzīvināšanai tās vajadzēs daudz. Bagātība ir mērķis uz ko tiekties sabiedrībai, kas izglītojas, un tai, kas citiem palīdz to sasniegt. Bagātāka, un ne jau pilnas kabatas nozīmē, parasti kļūst tā otrā - kas palīdz.

 

ieteikt draugam

Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in Delicious Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in Digg Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in FaceBook Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in Google Bookmarks Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in Stumbleupon Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in Technorati Submit Ina Strazdiņa Cicerona balvas laureāte 2012 in Twitter